Tabgis
TÜRKİYE AKARYAKIT BAYİLERİ
PETROL VE GAZ ŞİRKETLERİ İŞVEREN SENDİKASI
 
 
 
 
Yargıtay'dan Emsal Karar 11.11.2019 15:10:29

Kasiyer olarak çalıştığı giyim mağazasında, bir müşterinin nakit olarak yaptığı ödemeyi kendisi alıp, alışveriş tutarını kendi kredi kartıyla ödeyen işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

Tazminatsız işten çıkarılan işçi tarafından açılan davada, davalı işveren, işçinin bir müşterinin nakit olarak yaptığı alışverişte parayı kendi tasarrufuna aldığını ve alışveriş bedelini kendi kredi kartından ödeyerek kendisine kredi imkanı sağladığını kaydetti. İşçinin bu eyleminin 4857 sayılı yasanın 25/II-e maddesi kapsamında bağlılık ve doğruluğa uymayan davranışlardan olduğunu savunan davalı işveren, davacının tüm yasal hak ve alacaklarının yasal süresi içinde ödendiğini, haftalık 45 saati aşan çalışmalar karşılığı ücretin düzenli olarak ödendiğini, yıllık izin alacağının olmadığını beyan ederek iş akdinin haklı sebeple feshedildiğini öne sürdü.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne karar verdi. Kararı davalı temyiz etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Yargıtay kararında, davacının, dava dilekçesinde kredi kartıyla ödemeye hiç değinmediği hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi: 

"Davacı, 'İşten çıkarma nedeni olarak nakit parayı alıp kartla işlem yapması gösterildiğini biliyorum ancak biz çalıştığımız tüm yerlerde bunu yapıyoruz' şeklinde bir açıklama yapmış. Mahkemece de 'fesih nedeninin iş yerinde sürekli olarak uygulandığının tanık beyanları ile dosyaya yansıdığı, bu şekilde yüze yakın işlem yapıldığının, bu durumun maaşların 3 ay gecikmesinin nedeniyle uygulandığı ve adeta iş yeri uygulaması haline geldiğinin tanıklarca ifade edildiği' gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatı kabul edilmişse de bu gerekçe yerinde değildir. Öncelikle işçinin iş yerine yapılan nakit ödemeyi alıp kendi kredi kartıyla ödeme yapması doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, işverenin güveninin kötüye kullanılmasıdır.

Başkalarının da bu şekilde davranması davacının eyleminin niteliğini değiştirmez. Davacı tarafça inkar edilmeyen ve te’villi olarak ikrar edilen (söylenen) bu eylem sebebiyle yapılan fesih haklı olup davacının kıdem ve ihbar tazminat taleplerinin reddi gerekirken, yerinde olmayan gerekçeyle kabulü hatalıdır. Temyiz olunan kararın, bozulmasına oy birliğiyle karar verildi." (İHA) 

Akaryakıt Sektöründe de Sıklıkla Rastlanıyor 

Habere ilişkin bir açıklama yapan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar “Benzer uygulamalara sektörümüzde de ne yazık ki sıklıkla rastlanıyor. Kredi kartı kullanımının en yaygın olduğu ikinci sektörüz. İstasyonlarda çeşitli önlemler alınmaya çalışılıyorsa da başarılı olunamıyordu. Yargıtay’ın almış olduğu bu karar bizim sektörümüzdeki kötü niyetli uygulamaların da engellenmesi için son derece önemli” şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
Anasayfa Sıkça Sorulanlar İletişim
Ziyaretçi Sayısı: 34716028
 
www.ayferdursun.com