Basın ve TABGİS


Akaryakıtta fiyat indirimi ile ilgili TABGİS’ten açıklama

EPDK tarafından akaryakıt sektöründeki fiyat marjlarının olması gerekenin çok üzerine çıktığının tespit edildiği ve dağıtım şirketlerine yapılan uyarı neticesinde yurt genelinde akaryakıt fiyatlarına 17-25 kuruş aralığında indirim yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu indirim, bayi marjından da karşılanacak olması nedeniyle akaryakıt bayileri kanadında büyük bir zarar niteliği taşımaktadır.

5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve ilgili düzenlemeler gereği akaryakıt bayileri, akaryakıt  fiyatlarını belirleyici konumda değildirler. Pompa satış fiyatları dağıtım şirketleri tarafından belirlenmekte ve tavan fiyat olarak bayilere bildirilmektedir. Bayiler de istasyonlarında dağıtıcısı tarafından bildirilen fiyattan ürün satışını gerçekleştirmekte ve bu fiyat içinde oluşan marjdan kendi sözleşmeleri doğrultusunda paylarını almaktadırlar.

Akaryakıt bayileri olarak istasyonlarımızda 7 gün 24 saat aralıksız çalışmaktayız. Dünyamızı ve ülkemizi olumsuz etkisi altına alan COVİD-19 virüsü salgını döneminde dahi değerli çalışanlarımızın da üstün özveri ve gayretiyle akaryakıt temininde hiçbir sıkıntı yaratmayacak şekilde sahada kaldık ve hizmetimizi sürdürdük.

EPDK tarafından tespit edilen bu kârın bayi dışında oluştuğu anlaşılmaktadır. Dağıtım şirketlerinin tek taraflı sebebiyet verdikleri bu durum bayilerin mevcut koşullarını daha da zorlaştıracaktır. EPDK nezdinde sadece dağıtım şirketleriyle istişare edilerek alınan karar nedeniyle, bayilerin ticari faaliyetlerinin sürdürülebilir olmaktan daha fazla uzaklaşmaması adına bu indirimin dağıtıcıların kendi paylarından karşılanmasının beklentisi içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

Saygılarımızla,

TABGİS Yönetim Kurulu

http://www.haberekonomi.com.tr/index.asp?sayfa=haber&icerik=12491

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası