Haberler


LPG Mevzuatında Değişiklik Yapıldı
20 Eylül 2022

LPG Piyasası Lisans Yönetmeliği ile Lisans Tadili, Süre Uzatımı ve Sona Erdirme Başvurularında Aranacak Bilgi ve Belgelere İlişkin Kurul Kararı’nda değişiklik yapıldı. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, Yönetmeliğe “LPG Otogaz Bayilik Sözleşme Beyanı” ve “Tip sözleşme” tanımları eklendi.

Bundan böyle otogaz bayilik lisansı başvurusu, süre uzatımı ve tadili işlemlerinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile birlikte bayilik sözleşmesi yerine dağıtıcılarla yapılacak olan otogaz bayilik sözleşme beyanı aranacak.

Otogaz bayi ile dağıtıcısı arasında imzalanacak sözleşme beyanında, bayilik sözleşmesinin ilgili dağıtıcı lisansı sahibince daha önce EPDK’ya ibraz edilen tip sözleşme örneğinin aynısı olduğu belirtilecek ve sözleşmeye ilişkin tesis adresi, sözleşme başlangıç-bitiş tarihleri ve ilgili taraflara ilişkin temel bilgiler yer alacak.

Lisans sahiplerinin esas faaliyetlerine ilişkin sözleşme örneği olan Tip sözleşmeye ilişkin temel bilgilerde bir değişiklik olması halinde ise, yapılacak değişiklikler yürürlüğe konulmadan önce EPDK’ya bildirilecek.

İlgili Yönetmelik ve Karara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/09/20220920-6.pdf

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/09/20220920-2.htm

 

 

 

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası