Basın ve TABGİS


Akaryakıt bayileri kredi kartı komisyonunu karşılayamıyor

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), yükselen kart komisyonları ve düşen bayi kârıları ile ilgili olarak dağıtım şirketlerine ve EPDK'ya çağrıda bulundu.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) akaryakıt bayilerinin kredi kartı komisyonunu karşılayamayacak hale geldiğini belirterek, bayı kâr marjlarının artırılımasını istedi. Açıklamada, "Tüketicinin kredi kartını kullanarak bugün litresini 40 TL’ye satın aldığı motorin için bayiler 1,15 TL komisyon ödemektedir. Asıl trajedi ödenen komisyon değil, brüt bayi marjının bugün 1,31 TL olmasıdır" ifadeleri kullanıldı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, ekonomik koşullarında akaryakıt istasyonlarında kredi kartı kullanım oranı yüzde 90 seviyelerine ulaştığına dikkta çekilerek, bayi marjlarının çok uzun zamandır yanlış mevzuat uygulamaları nedeniyle enflasyon oranının altında seyrettiğine bu nedenle de bayilerin kredi kartı kullanımından doğan yüksek komisyon maliyetlerini karşılayamaz hale geldiğini belirtti.

Bayi marjlarının genel giderleri karşılayabilecek düzeyde iyileştirilmesi için şimdiye kadar gösterilen çabaların muhatabı olan dağıtım şirketleri ve EPDK nezdinde karşılık bulmadığının altını çizilen açıklamada, "Sadece 3 ayda kredi kartı takas komisyon oranları yüzde 166 artış göstermiştir. Yılbaşından bugüne kadar ise; kredi kartı satış maliyetimiz yüzde 383, işçilik maliyetimiz yüzde 107, nakliye maliyetimiz ise yüzde 172 artmıştır" denildi.

Tüketicinin kredi kartını kullanarak bugün litresini 40 TL’ye satın aldığı motorin için bayiler 1,15 TL komisyon ödediğinin dile getirildiği açıklamada, "Asıl trajedi ödenen komisyon değil, brüt bayi marjının bugün 1,31 TL olmasıdır. Bu alış-verişten elinde 16 kuruşla kalakalan bayinin sıradaki işçilik, nakliye ve diğer genel giderlerinin tamamını nasıl ödeyebilmesi beklenmektedir?
İçinde bulunduğumuz kriz halinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak gerek EPDK’nın gerekse dağıtım şirketlerinin acilen bayi marjlarını yeterli düzeye getirmelerini bekliyoruz" denildi.

https://www.ekometre.com/ekonomi/akaryakit-bayileri-kredi-karti-komisyonunu-karsilayamiyor-321484

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası