Basın ve TABGİS


“Akaryakıt istasyonları canla başla çalışıyor”

TABGİS Başkanı Murat Bilgin, deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde yaşanan durumlar ile ilgili Petroturk.com’a özel açıklamalarda bulundu.

TABGİS Başkanı Murat Bilgin,Kahramanmaraş merkez üssü olarak açıklanan ve 10 ilde etkilerinin görüldüğü deprem sonrasında akaryakıt bayilerinde, yakıt ve market gibi konularda yaşanan durumlar ile ilgili Genel Yayın Yönetmenimiz Emin Kaya ile görüşerek konu ile ilgili sitemize özel açıklamalarda bulundu.

“İKMAL PROBLEMLERİ VAR”

Murat Bilgin; “Sıkıntı yaşanıyor çünkü ikmal problemleri var. Bunun sebebi olarak birincisi yolların kapalı olması, ikinci coğrafi koşullar, üçüncüsü de akaryakıt istasyonlarından bazılarının hasar görmesi. Bundan dolayı aksamalar var açıkçası. Sağlam istasyonlar da zaten eşit şartlarda bütün müşterilerine hizmet vermekte. Canla başla çalışıyorlar. Biz de buradan yardımcı olmaya çalışıyoruz arkadaşlarımıza. EPDK deprem koşullarında birçok güzel karar aldı arka arkaya. Bir tanesi Ataş Dolum Tesisi 24 saat açık kalacak ve deprem bölgesine giden tankerlere öncelik sağlanacak. Karayollarında tankerlere öncelik verilmesi, bu doğru bir karardı ama tam manasıyla henüz hayata geçmedi. Deprem bölgesini terk etmek isteyenlerle tanıdıklarını alıp dışarı çıkmak isteyen insanlar trafik yoğunluğuna da sebebiyet veriyor. Hâlâ da devam ediyor bu. Özellikle Hatay bölgesinde giriş çıkışlar sivil araçlara kapatıldı diye bir haber aldık. Malatya, Gaziantep bölgelerinde yollar çok kötü. Tali yollardan gidiliyor ama orada da hava şartlarından dolayı mümkün olmuyor. İstasyonların mal hatlarında problemler var. Elektrik gidip geliyor. Buna benzer olaylar var. Bunlar da sıkıntı yaratıyor. Özellikle LPG’yi çok kontrollü veriyorlar. Patlayıcılığı çok daha yüksek olan bir ürün çünkü. Ama kontrollü bir şekilde herkese hizmet veriyorlar. EPDK’nın diğer aldığı karar da otomasyon dışı kalan istasyonların satış yapmaması lazım ama EPDK aldığı kararla bunu askıya aldı. Bu da doğru bir hareket oldu. İnternet altyapılarında sıkıntı olan yerler var. Bu konuda da EPDK yardımcı oldu. Dolayısıyla istasyonlar çevirim dışı bile olsalar akaryakıt satışını yapmaya çalışıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Bilgin, akaryakıt sorunu olmadığını daha çok lojistik konusunda sorun olduğunu belirterek; “Daha çok lojistik sorunu var. Çünkü insanlar da panikte. Hatta şehrin içinde deprem bölgesinde olmayan istasyonlar bile panik halinde. Herkes panik halinde istasyonlara koştu. İnsanlar bir şey olur bir yerde kalırız korkusuyla geldi ve gereğinden fazla mal sattık biz de. İnsanlar da haklı tabii burada diyecek bir şey yok” dedi.

Akaryakıt konusunda aşırı bir talep artışı da söz konusu olduğunu belirten Bilgin; “Şu anda öyle bir şey yok ama dün akşam Ankara’da mesela bu çok oldu” diyerek yaşanan talebin düne göre azaldığının bilgisini verdi.

Bilgin, terminallerde ve depolarda herhangi bir sıkıntı olmadığını ve bu konuda görüşmeleri yaptıklarını belirtti: “Terminallerde bir sıkıntı yok. Hatta biz görüşmelerimizi de yaptık. Batman’daki bölgeye daha iyi bir hizmet verebildik çünkü Malatya’ya Ataş’a ulaşılamıyor. Belki de Batman’dan mazot ikmallerini karşılayabilirler. Sektör elinden geleni yapıyor. Mesela biz dün akşam bir dağıtım şirketimizle beraber koordine olduk. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin mazotu bitmek üzereydi. Dağıtım şirketimizle sağ olsun yardımcı oldular. Diyarbakır’dan bir tanker mal yükleyip hastaneye yetiştirdik. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bütün sektör yapıyor. Dağıtım şirketlerimiz de özellikle kolluk kuvvetlerine AFAD’a, orada çalışan iş makinelerine yardım etmeye çalışıyorlar. Herkes bir seferberlik halinde.”

Bilgin, deprem bölgesinde akaryakıt istasyonlarında ve personellerin durumu hakkında bilgi verdi: “Hatay’da bir üyemizden, Mansur ailesinden haber alamıyoruz. Daha doğrusu haber var, ses duyuyoruz ama enkaz altındalar. Pompacısını, çalışanını kaybeden arkadaşlarımız da var. Ama kesin bir sayı söyleme imkanım yok. Kanopisi yıkılan istasyon olarak 1-2 tane duyumumuz var. Onun dışında mal hatlarında herkes kontrollü bir şekilde hareket ediyor. Şu anda çok olumsuz bir konuyla karşılaşmadık ve dağıtım şirketleri de yardımcı oluyor bizlere.”

Deprem bölgelerindeki istasyon marketlerin bütün halkın ihtiyacına açılmış durumda olduğunu belirten Bilgin; “İstasyon marketleri gece gündüz açık tutulmaya çalışıyor. Bütün halkın ihtiyacına açılmış durumda, bu konuda önemli bir rol oynuyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Bir an önce bu yaralarımızı sarmalıyız. İnşallah üstesinden geliriz. Depremzedelerimize yardımcı olan herkese Allah kolaylık versin” ifadelerinde bulundu.

https://www.petroturk.com/akaryakit-haberleri/akaryakit-istasyonlari-canla-basla-calisiyor 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası