Basın ve TABGİS


Akaryakıt istasyonları kapanıyor: Kâr marjı için EPDK'ya çağrı

Akaryakıt istasyon ve bayileri EPDK'ya çağrıda bulundu. TABGİS, kapanma riski altındaki istasyonların kâr marjlarının acilen artırılmasını istedi.

 

Akaryakıta art arda gelen zamlar hem tüketiciyi hem de benzin istasyonu sahiplerini isyan ettiriyor.  Yapılan akaryakıt zamları ve düşük kâr marjları nedeniyle ekonomik sıkıntılarını sık sık dile getiren Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), ‘Akaryakıt istasyonları kapanıyor’ başlıklı basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “Akaryakıt bayileri, şu anda anlık tedbirlerle ve borçlanarak ayakta durmaya çalışıyor. Işıklar birer birer sönüyor, akaryakıt istasyonları kapanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan ( EPDK), talebimiz şartlarımız acilen iyileştirilmeli” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve petrol fiyatlarının artması nedeniyle iflasın eşiğine gelindiğini belirten TABGİS,” EPDK, olmak üzere ilgili tüm kamu kurumlarından talebimiz, devlet hazinesinin lokomotif sektörlerinden biri olan akaryakıt sektörünün geleceği adına bayi marjının genel giderlerdeki artışı karşılayabilecek ve makul bir kâr elde edilmesini sağlayacak şekilde acilen iyileştirilmesi ve marjın enflasyona göre güncellenerek korunmasını sağlayacak tedbirlerle maktu olarak değil, yüzdesel olarak belirlenebileceği yolu açmasıdır” dedi.

https://www.milligazete.com.tr/haber/9574102/akaryakit-istasyonlari-kapaniyor-kar-marji-icin-epdkya-cagri

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası