Basın ve TABGİS


Akaryakıtta “50 liralık olsun”dan “yetersiz bakiye”ye...

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıta peş peşe gelen zamlardan sonra istasyonlarda, "50 liralık olsun" döneminin kapandığını, kredi kartlarında “yetersiz bakiye” döneminin başladığını söyledi.

TABGİS Başkanı Zülfikar, GAZETE DURUM'un akaryakıt zamları ve satışlar konusunda sorularını yanıtladı.

Akaryakıta art arda gelen zamlardan sonra istasyonlarda satışların büyük ölçüde azaldığına dikkat çeken Zülfikar, “Kredi kartı ile ödeme yapan müşterilerde eskiden görmediğimiz yeni bir durum söz konusu olmaya başladı. Müşteri, akaryakıt aldıktan sonra ödeme yapmak üzere kredi kartını veriyor. Ancak, post cihazına kart yerleştirildiğinde ve ödeme işlemi sırasında 'yetersiz bakiye' uyarısıyla sıkça karşılaşmaya başladık” dedi.

Zülfikar, bu nedenle müşterilerle zaman zaman sorun yaşadıklarını vurgulayarak, "Bunun istasyonlarla bir ilgisi yok. Kişinin aldığı yakıt bedelini karşılayacak bakiyesi bankada bulunmuyor. Bu nedenle post cihazı, 'yetersiz bakiye' uyarısı veriyor. Eskiden çok nadir görür duyardık 'yetersiz bakiye' uyarısını. Şimdi çok arttı. Belki de bir süre sonra buna alışacağız ya da birtakım alışveriş alışkanlıklarımız değişecek. Böylece daha da az miktarlı alışveriş yapacağız” diye konuştu.

“Dağıtım şirketleri bayilere fatura kesemeyecek”

Zülfikar, taşıt tanıma sistemi üzerinden yapılan akaryakıt alışverişlerine yönelik indirimlerin kaldırılmasına ilişkin de şunları söyledi: “Bizim tarafımızdan bir şey yapılması mümkün değil. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) çıkardığı kararda dağıtım şirketleri istediği kadar indirimi yapabilirler. Yaptıkları indirimden bayiye herhangi bir oran şarj edemeyecekler. Bunu iyi anlamak lazım. Dağıtım şirketi istediği indirimi yapmakta hürdür. Ama bundan dolayı bayiden katılım bedeli isteyemeyecekler. Bir önceki uygulamada olduğu gibi 'dağıtım şirketi şu kadar indirim yaptım sen de şu kadarına katıl' diye bayiye zorlama yapamayacak, fatura kesemeyecek."

https://www.gazetedurum.com.tr/gundem/ekonomik-kriz-kredi-kartlarini-vurdu-akaryakitta--50-liralik-olsun-dan--yetersiz-bakiye-ye-3712

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası