Basın ve TABGİS


Avrupa ve ABD yaptı, gözler Türkiye'de

Benzin ve motorin fiyatlarının 30 liraya dayanması sonrasında akaryakıtta vergi indirimi beklentisi oluştu. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, olası bir vergi indirimine ilişkin, “Herkesin beklentisi bu konuda adım atılması ama hükümet böyle bir adım atar mı bilemiyoruz. Avrupa'da özellikle Amerika'da böyle indirimler yapıldı. Sadece vergi değil, çeşitli ülkelere göre değişen bir rakam üzerinden indirim yapılıyor. Bizlerde de böyle bir indirim beklentisi oluştu. Olacak mı emin değilim” dedi.

Akaryakıttan önce ÖTV, sonra da yüzde 18 KDV alınıyor. Motorinden litre başına 2,52 TL ÖTV, 3,58 TL de KDV tahsil ediliyor. Benzinde 2,05 lira ÖTV, 3,47 lira da KDV alınıyor. Akaryakıta zam geldikçe tahsil edilen KDV tutarı da artıyor. ÖTV sabit olduğu için litre başına tahsil edilen tutar değişmiyor. Son dönemde dolar kuru ve Brent petrolün artışıyla akaryakıta peş peşe zam geldi. Benzinin fiyatı 28,58 TL'yi, motorinin fiyatı da 27,97 lirayı buldu. Fiyatın 30 liraya dayanması sonrasında sektör ve tüketicilerde Avrupa ve ABD'de olduğu gibi vergi indirimi beklentisi oluştu.

TABGİS Başkanı Zülfikar, GAZETE DURUM'un akaryakıt fiyatı ve vergi indirimine ilişkin sorularını şöyle yanıtladı:

Peş peşe gelen zamlar akaryakıt satışlarını nasıl etkiledi, bayilerin durumu nasıl?

Akaryakıt istasyonlarındaki durum facia. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) zamlardan dolayı yaşanan sorunları ilettik. Çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bayiler kaldıramayacağı bir yük altında eziliyor. EPDK'ya da bu sorunları ilettik. Çok acele marjların artırılması için gerekli adımların atılması gerektiği konusunda taleplerimizi ilettik. Dinliyorlar ama herhangi bir adım atılacak mı, atılacak adımların mertebeleri ne olacak daha onu şu an kestiremiyoruz. En büyük talebimiz marjların artırılması. Ayakta durabilmek için günü kurtarabilecek bir marja sahip olmak istiyoruz. Şu anda bu maliyetleri bayiler olarak kaldıramıyoruz.

Akaryakıt fiyatlarının daha da artmasını bekliyor musunuz?

Dolar kurunun artmasıyla birlikte akaryakıt fiyatları daha da artacak. 

Sektörde ve tüketicilerde vergi indirimi beklentisi var, ne dersiniz?

Herkesin beklentisi bu konuda adım atılması ama hükümet böyle bir adım atar mı bilemiyoruz. Avrupa'da özellikle ABD'de böyle indirimler yapıldı. Sadece vergi değil, çeşitli ülkelere göre değişen bir rakam üzerinden indirim yapılıyor. Bizlerde de böyle bir indirim beklentisi oluştu. Olacak mı emin değilim. Beklemekten başka çaremiz yok. Vatandaş bu yükü kaldıramıyor bayi de kaldıramıyor.

Vatandaşın şikayetleri neler?

İnsanlar, zam günü istasyonda kuyruk oluşturuyor. Bu nedenle ürün kalmıyor. Ancak vatandaş mal verilmediğini düşünüyor. EPDK otomasyon sisteminde şikayetlerin yüzde 95'inden fazlasında o gün o malın bittiğini görebiliyor. Zaten bayi mal alamıyor, aldığı malı da zam haberi yayıldığı gün satıyor. Tüketici maalesef haklı olarak yanlış anlayıp, şikayet ediyor. Şikayetlerin çoğunluğunda da EPDK denetim dairesi o malın bittiğini görüyor.

https://www.gazetedurum.com.tr/ozel-haber/avrupa-ve-abd-yapti--gozler-turkiyede-4391

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası