Basın ve TABGİS


'Birkaç ay önce 'motorin 40 TL olacak' denilse gülerdim' dedi, benzin için verdiği yeni rakam dudak uçuklattı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Murat Bilgin, motorin zammı sonrası değerlendirmelerde bulundu. "Birkaç ay önce 'Motorin 40 TL olacak' denilse gülerdim" diyen Bilgin'in benzin için işaret ettiği yeni rakam dudak uçuklattı.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş pompaya yansımış, benzin ve motorine bu gece yarısı büyük oranda zam yapılmıştı.

2.1 liralık zamla birlikte motorinin litre fiyatı ilk kez 40 lirayı geçmiş, uzmanların 'psikolojik eşik' olarak tanımladığı sınır aşılmıştı.

Halk TV'den Olcay Aydilek, sektörün de yaşananlar karşısında şaşkın ve biraz da tepkili olduğunu söyledi.

Aydilek, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Murat Bilgin'in zam öncesinde kuyruğun yalnızca istasyonlarda yaşanmadığına dikkati çekerek "İstasyonların tankerleri de ürün alabilmek için rafineriler önünde uzun kuyruk oluşturuyor. Herkes ürün almak istiyor. Durum bu anlamda gerçekten fecaat" dediğini aktardı.

Halk TV yazarı, Aydilek, "Bunlar iyi günlerimiz, yakında benzin 50 TL olacak" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

'BİRKAÇ AY ÖNCE 'MOTORİN 40 TL OLACAK' DENİLSE GÜLERDİM'

"Bilgin, akaryakıt fiyatlarının görülmemiş bir hızla arttığına işaret ederek, 'Bana birkaç ay önce 'Motorin 40 TL olacak' denilse gülerdim. Bugün, motorinin litresi 40 TL'yi aştı. Akaryakıtta, 50 TL de kapıda' dedi.

'ÖDEMELERİN TAMAMI KARTLA'

Vatandaşın, akaryakıt alış-verişini kredi kartlarıyla yaptığını belirterek, 'Vatandaş, zam öncesinde istasyonlara akın ediyor. Depoyu dolduruyor. Kredi kartıyla ödeme yapıyor. Kim, cebinde 2 bin 500- 3 bin TL bulundurur. Ödemelerin tamamı kartla gerçekleştiriliyor' dedi.

'SEKTÖRÜ FİNANSAL YÖNDEN ZORLUYOR'

Bilgin, kartlarda komisyon oranlarının çok yüksek olduğunu, istasyonların bu konuda ağır bir maliyetle karşı karşıya bulunduğunu söyledi; dağıtım şirketleri ile bayilerin (sattıkları her litre akaryakıttan aldıkları pay) kar marjlarının da toplam yüzde 6-7 düzeyine gerilediğini, bunun da sektörü finansal yönden zorladığını kaydetti.

'TÜKETİM DE ETKİLENECEK'

Bilgin, akaryakıtın çok pahalı bir ürün haline geldiğini, bir damlasının bile önemli olduğunu söyledi. Akaryakıt fiyatının 40 TL’yi aşmasının tüketimi de etkileyeceğini vurgulayan Bilgin, 'Düşüşler olacaktır' diye konuştu.

https://www.gercekgundem.com/ekonomi/birkac-ay-once-motorin-40-tl-olacak-denilse-gulerdim-dedi-benzin-icin-verdigi-yeni-rakam-dudak-ucuklatti-435672

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası