Basın ve TABGİS


Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüştüler: Akaryakıta zam gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ı ile görüşen TABGİS akaryakıt bayilerinin marj sorunu için düzenleme istediler. Uzmanlar marj sorunu için akaryakıta 1 lira zam geleceğini öne sürmüştü.

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede, bayilerin yaşadığı marj sorunları ile çözüm yollarına ilişkin acil yapılması gereken düzenlemeler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

TABGİS Başkanı, mevcut bayi marjları için öncelikle acil bir iyileştirme yapılarak, marjın maliyetleri karşılayabilecek bir seviyeye taşınmasını, sonrasında ise maktu olarak belirlenen marj sistemi yerine yüzdesel orana dönülerek marjların enflasyona endekslenip korunması yönündeki taleplerini dile getirdi.

"AKARYAKITTA NAKLİYE MALİYETİ YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE ARTTI"

TABGİS Başkanı Zülfikar, yılbaşından sonra daha da artan maliyetlere değinerek özellikle yüzde 100’ün üzerinde artan nakliyenin bundan sonraki süreçte dağıtım payından ayrı olarak belirlenmesi gerektiğini, kullanım oranı her geçen gün artan ve istasyon satışları içinde yüzde 90’lara varan kredi kartı ile yapılan satışlarda kart komisyonu için çift fiyat sistemine kesinlikle geçilmesine dair görüşlerini aktardı.

Zülfikar, ayrıca elektronik sistemler üzerinden yapılan satışların son aylarda maliyetlerinin katlanılamaz bir seviyeye ulaştığını, bundan dolayı bazı bayilerin elektronik satışlarını durdurduğunu, bu satışlarla ilgili de bir düzenleme yapılarak dağıtım şirketlerinin kendilerinin belirlediği müşteri iskontolarına bayilerin katılımı için bir üst sınır getirilmesi gerektiğini ifade etti.

AKARYAKITA ZAM GELECEK Mİ?

Ekonomi uzmanları akaryakıt bayilerinin yaşadığı marj sorunu için 1 lira pompa fiyatlarına zam yapılacağını öne sürmüştü. Öte yandan artan brent petrol varil fiyat ile akaryakıt fiyatlarına zam beklenirken bayilerin marj sorunu için Şubat ayı içinde düzenleme yapılması bekleniyor.

https://www.milligazete.com.tr/haber/9243244/cumhurbaskani-yardimcisi-ile-gorustuler-akaryakita-zam-gelecek-mi

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası