Basın ve TABGİS


“Hayal ediyorduk, oldu!”

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, son günlerde akaryakıta art arda gelen zamlara işaret ederek, "Biz akaryakıtta 30 liralar olur mu diye hayal ediyorduk, oldu. Yarın bizi ne bekliyor göremiyoruz. Düşünmek bile istemiyoruz. İstasyonların çalışma kapasitesi çok düşecek. İstasyonların müşteri kapasitesi çok düşecek" diye konuştu.

TABGİS Başkanı Zülfikar,  akaryakıtta 30 TL eşiğinin aşılmasının sektöre etkisini GAZETE DURUM'a şöyle anlattı:

Zam geldiği zaman ürün satmama durumu söz konusu değil: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) zaten anlık veri toplama sistemiyle yapılan işlemleri görüyor ve ceza veriyor. Akaryakıta zam öncesinde ürün satmamak gibi bir durum yok. Bu durumla karşılaşan tüketiciler, EPDK'ya sorsun 'Böyle bir şey var mı?' diye. İstasyonlarımıza ürün alacak parayı bulamıyoruz. İstasyonlarda mal satmama durumu olsa EPDK der ki 'Haklısınız biz gereken tespitleri yaptık ve bayilere ceza yazdık' açıklamasını yapar. Böyle bir açıklama yok. EPDK şikayet edilen bayinin deposunda malının olmadığını görüyor.

 

Şikayetler yersiz kalıyor: Tüketici örneğin 'saat 23:15'te gittim bana yakıt vermediler' diyerek istasyonu şikayet ettiğinde EPDK istasyonda tam o saatteki tank durumlarını görebiliyor. Gerçekten mal varsa ve satılmadıysa EPDK hiç soruşturmaya gerek duymadan istasyona direkt ödeme vergisi gönderiyor. Şu an istasyonlara bu cezalar yok denecek kadar az. EPDK'nın, Denetim Dairesi Başkanı'yla görüştüğümde de kendisi bu şikayetlerin çok geldiğini ama istasyonların çoğunda ürünün bittiğini gördüklerini söylüyor. Şikayet eden kişiye şikayetinin incelendiği ve depoda mal olmadığı iletiliyor. Satın alacağı malı bile satın alıp yerine koyamadığı için bitiyor ürün. Zamlı satmak için satmama durumu yok. İnsanlar sinirlenecek, hırsını çıkaracak bir yer arıyor. O biz değiliz.

 

 

Bayilerdeki son durum içler acısı: Bayinin durumu içler acısı. Bugün, motorine 80 kuruş zam gelecek. Bizim benzin istasyonlarımıza ürün almamız gerekiyor harıl harıl. Ama şu an depo bomboş. Alamıyoruz. Bayilerde alım gücü kalmadı. Hem bayinin hem tüketicinin şikayetçi olması gereken durum bu, fiyatlar neden böyle neden bu kadar yüksek? Dün zam geldiğinde istasyonlar bomboştu. İstasyonlara akın akın hücum edip depoyu doldurayım diyen bir müşteri yoktu. İnsanların paraları yok alamıyorlar artık.

Hayal ediyorduk, oldu: Kredi kartları kullanım oranı yüzde 98 oldu. Tüketici yetersiz bakiye uyarısıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor ama kredi kartında yüzde 98'lerle çalışıyoruz. Kredi kartındaki paramızı geri almak sadece kamu bankasının bir tanesinde 29 gün, diğerlerinde 40 gün. Kamu bankası sadece bu işin kampanyasını yaptığı için 29 gün ve hepsini oradan çekemiyoruz çünkü kamu bankasının kredi kart dağıtım oranı diğer bankalara göre çok düşük. Tüketici de cebinde bonus varsa bonus kazanmak için o pos cihazının olduğu yere gidiyor. Eskiden kredi kartları kullanım oranlarında 65-70'leri konuşurduk, bugün yüzde 97-98'leri konuşuyoruz. Bu durum istasyonları çok etkiliyor. Bugün bizlerde sektör olarak artık önümüzü göremez olduk. Biz akaryakıtta 30 liralar olur mu diye hayal ediyorduk, oldu. Yarın bizi ne bekliyor göremiyoruz. Düşünmek bile istemiyoruz. İstasyonların çalışma kapasitesi çok düşecek. İstasyonların müşteri kapasitesi çok düşecek.

https://www.gazetedurum.com.tr/ozel-haber/hayal-ediyorduk--oldu--4641

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası