Basın ve TABGİS


TABGİS’ten sektörün tavan fiyat uygulaması yükünü kaldıramayacağı, bitirilmesi gerektiği çağrısı yapıldı

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) bu ay uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasını istedi. Sektörün bu yükü kaldıramayacağı belirtilen açıklamada hafta sonu yasaklarının yeniden uygulanacak olması nedeniyle akaryakıt istasyonlarının satış hacimlerinin daha da azalacağı belirtildi. Akaryakıt sektöründe iki ay süreyle uygulanmak üzere yürürlükte olan tavan fiyat kararı bayiler üzerinde bir kara bulut gibi yıkıcı etkilerini sürdürmeye devam ettiği belirtilen TABGİS’ten yapılan açıklama aynen şöyle:

Akaryakıt Sektöründe Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dördüncü kez alınan ve 18/03/2021 tarihinde başlayan  tavan fiyat uygulaması bitirilmelidir.  Covid-19 Virüsünün yayılımının engellenmesi için Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda hafta sonu yasaklarının yeniden uygulanacak olması nedeniyle akaryakıt istasyonlarının satış hacimlerinin daha da azalacağı açıktır.  Akaryakıt sektöründe iki ay süreyle uygulanmak üzere yürürlükte olan tavan fiyat kararı bayiler üzerinde bir kara bulut gibi yıkıcı etkilerini sürdürmeye devam ederken,  hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının ve Ramazan ayının da etkisiyle iş hacmi üzerindeki daralmanın yaratacağı yükü bayiler kaldıramazlar. Halkımızın sağlığı gereği ve pandeminin olumsuz gidişatından bir an önce kurtulabilmemiz için alınan kararların ve diğer tüm tedbirlerin önceliği ve önemi tartışmasızdır. Bu bakımdan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun pandemi sürecinin yıkıcı etkileri devam ederken aldığı tavan fiyat kararını sağduyulu bir yaklaşımla hiç vakit kaybetmeden iptal etmesini meslektaşlarımız adına talep ediyor ve açık çağrıda bulunuyoruz.

http://haberekonomi.com.tr/?sayfa=haber&icerik=14753&bilgi=tabgisten-sektorun-tavan-fiyat-uygulamasi-yukunu-kaldiramayacagi-bitirilmesi-gerektigi-cagrisi-yapildi 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası