Basın ve TABGİS


TABGİS, akaryakıt bayilerinin marj sorunu hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı bilgilendirdi

TABGİS, akaryakıt bayilerinin marj sorunu hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı bilgilendirdi

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede, bayilerin yaşadığı marj sorunları ile çözüm yollarına ilişkin acil yapılması gereken düzenlemeler hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

TABGİS Başkanı, mevcut bayi marjları için öncelikle acil bir iyileştirme yapılarak, marjın maliyetleri karşılayabilecek bir seviyeye taşınmasını, sonrasında ise maktu olarak belirlenen marj sistemi yerine yüzdesel orana dönülerek marjların enflasyona endekslenip korunması yönündeki taleplerini dile getirdi.

TABGİS Başkanı, yılbaşından sonra daha da artan maliyetlere değinerek özellikle yüzde 100’ün üzerinde artan nakliyenin bundan sonraki süreçte dağıtım payından ayrı olarak belirlenmesi gerektiğini, kullanım oranı her geçen gün artan ve istasyon satışları içinde yüzde 90’lara varan kredi kartı ile yapılan satışlarda kart komisyonu için çift fiyat sistemine kesinlikle geçilmesine dair görüşlerini aktardı.

Zülfikar, ayrıca elektronik sistemler üzerinden yapılan satışların son aylarda maliyetlerinin katlanılamaz bir seviyeye ulaştığını, bundan dolayı bazı bayilerin elektronik satışlarını durdurduğunu, bu satışlarla ilgili de bir düzenleme yapılarak dağıtım şirketlerinin kendilerinin belirlediği müşteri iskontolarına bayilerin katılımı için bir üst sınır getirilmesi gerektiğini ifade etti.

https://www.petroturk.com/manset/tabgis-akaryakit-bayilerinin-marj-sorunu-hakkinda-cumhurbaskani-yardimcisi-fuat-oktayi-bilgilendirdi 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası