Basın ve TABGİS


TABGİS Başkanı: Akaryakıtta yeni zamlar kaçınılmaz

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, doların artışına dikkat çekerek akaryakıtta yeni zamların kapıda olduğunu söyledi.

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, küresel konjonktürde yaşanan gelişmelere ve yurt içinde dolar kurunun artışına dikkat çekti. Doların 16 liraya dayandığına işaret eden Zülfikar, “Petrol fiyatları ve döviz kuru böyle artmaya devam ederse akaryakıtta yeni zamlar kaçınılmaz olacak” dedi.

Gazete Durum’un sorularını yanıtlayan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, petrol ve dolar kurundaki artışın, akaryakıt fiyatlarına kaçınılmaz olarak yansıyacağını vurguladı. Zülfikar bu nedenle gerek motorinde gerek benzinde gerekse de otogazda yeni zamların gündeme geleceğini söyledi.

Akaryakıtta nakit ödeme yok denecek kadar azaldı

Kredi kartıyla akaryakıt satış oranının yüzde 97’ye ulaştığını belirten Zülfikar, “Vatandaşların bir kısmının hakikaten parası yok. Bu nedenle zorunlu olarak kredi kartı kullanıyor. Hatta bazı müşterilerimiz bir ödemeyi iki veya üç karttan ayrı ayrı çektiriyor. Bir arabanın deposu bin 200 liraya doluyor. Bin 200 lira bir insanın cebinde nakit olmamalı. Güvenlik açısından da olmaz zaten. Kredi kartıyla ödeme oranında şu an yüzde 97’ye geldik. Nakit yok denecek kadar azaldı. Bunları eskiden hayatta görmezdik” diye konuştu.

50 lira dönemi bitti

TABGİS Başkanı, daha önce bazı vatandaşların “Ben hep 50 liralık akaryakıt alıyorum” yönündeki ifadesinin zamlar sonrasında değiştiğinin altını çizerek, “Vatandaş en az 200 liralık akaryakıt alıyor. 50 liralık dönem çoktan kapandı. Kişilerin alım gücü günden güne düşüyor. Biz bunu istasyona giren araç sayısındaki azalmalardan da görüyoruz. Araç sayısı da akaryakıt tüketimi de azaldı” ifadelerini kullandı.

https://www.gazetedurum.com.tr/gundem/tabgis-baskani-akaryakitta-yeni-zamlar-kacinilmaz-1979

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası