Basın ve TABGİS


TABGİS - Bayi Marjlarında Yaşanan Sorun Hakkında EPDK Başkanı Yılmaz ile Görüştü!

TABGİS Genel Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, Başkanvekili Murat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şüküroğlu bayi marjlarında yaşanan sorunları görüşmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında, TABGİS’in uzun süredir akaryakıt sektöründeki dağıtım paylarının iyileştirilmesi ile bu konunun enflasyona endeksli yeni bir düzenleme kapsamına alınması yönündeki talebine ilişkin detaylar görüşüldü.

TABGİS - Bayi Marjları Enflasyona Endekslenmeli

TABGİS heyeti tarafından özellikle yılbaşı itibariyle asgari ücret ve diğer maliyetlerdeki artışların katlanılamayacak bir seviyeye ulaştığı, işçilik maliyetlerinin brüt marja oranının ülkemizde başa baş noktasını yakalayan tek il olan İstanbul’da bile % 50’ye yükseldiği belirtilerek, diğer maliyetlerle birlikte özellikle kira veren istasyonların büyük bir zarar içinde oldukları aktarıldı.

Ayrıca, geçen yılın aynı dönemine göre benzin ve motorin fiyatlarındaki olağanüstü yükselişin bayilerin sermaye gereksinimlerini arttırmasının yanı sıra nakliye maliyetlerini de oldukça yükselttiği ve dağıtım paylarıyla ilgili yeni düzenlemede nakliyenin fiyatlandırma mekanizmasında ayrıca dikkate alınmasının çok daha önem taşıyan bir durum haline geldiği belirtildi.
 

Gücü Tükenen Bayiler Elektronik Sistemli Satışları Kapatmak Zorunda Kalıyor

Elektronik sistemler üzerinden yapılan satışların bayiler için tamamen zarar haline geldiği aktarılan görüşmede, bayilerin tüm zorluklara rağmen sistemde kalmaya çalıştıklarını, ancak gelinen noktada gücü tükenen bayilerin sistemden çıkmaktan başka çare bulamadıklarını, bu durumun piyasayı sağlıklı bir rekabet ortamından giderek uzaklaştırdığı belirtildi.

TABGİS Sorunlarla Mücadele Etmeyi Sürdürüyor

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar görüşme sonrasında bir açıklamada bulunarak şunları söyledi. “EPDK nezdinde marjların enflasyona göre belirleneceği bir çalışmanın yapıldığını bir süredir biliyorduk. Bugünkü ziyaretimizin amacı hem bayi marjlarıyla yaşanan soruna ilişkin son durum hakkında Sayın Başkan’a bilgi vermek,  hem de yapılan çalışmanın hangi aşamada olduğunu öğrenebilmekti. Biz açıkçası Sayın Başkan’la yaptığımız görüşme sonrasında bu çalışmanın son aşamaya gelmiş ve kısa bir süre içinde açıklanabileceği izlenimini edindik. Böyle bir düzenlemeye acilen geçilmesinin bayilere yeniden can vereceğini çok iyi biliyoruz. Umuyoruz ki hepimizi rahatlatacak bu çalışma bir an önce hayata geçer.”

https://www.enerjiekonomisi.com/tabgis-bayi-marjlarinda-yasanan-sorun-hakkinda-epdk-baskani-yilmaz-ile-gorustu/20211/

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası