Basın ve TABGİS


TABGİS: “HAKSIZ İTHAMLARI REDDEDİYORUZ!”

TABGİS, EPDK’nın akaryakıt sektörüne yönelik aldığı tavan fiyat kararına ilişkin bir açıklama yaptı. Akaryakıt piyasasında ucuz satışın yolunun ancak vergi kaçakçılığıyla mümkün olduğuna dikkat çeken TABGİS, kararın akaryakıt bayileri üzerinde ekonomik olarak son derece yıkıcı etkileri olacağını savundu.

TABGİS’ten yapılan yazılı açıklama şöyle:

17.03.2021 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından akaryakıt sektöründe dördüncü kez alınan tavan fiyat kararını ve kararın kamuoyuna açıklanan gerekçelerini namuslu, dürüst ve yaptığı işe hiçbir leke bulaştırmamış bayilerin temsilcisi olarak büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz.

Kararın akaryakıt bayileri üzerinde ekonomik olarak son derece yıkıcı etkileri olacağı bir yana, uzun bir zamandır enflasyonun altında seyreden marjlara mahkum edilen ve buna rağmen gerek sahip olduğu istihdamını koruyan, gerekse devlet hazinesine vergisini kuruşu kuruşuna ödemek için çırpınan bayilere bu uygulama reva görülmemeliydi.

Özellikle belirtmek isteriz ki, “Ucuzdan Pahalısı Olmaz”. Son dönemlerde yapılan SİLİCİ operasyonları da göstermektedir ki, piyasamızda ucuz satışın yolu ancak vergi kaçakçılığıyla mümkündür. Söz konusu operasyonları TABGİS olarak her şekilde desteklediğimizi de bir kere daha belirtmek isteriz.

5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve alt mevzuatına göre dağıtım payları şu anda motorin ürünlerinde litrede 1,54 TL, benzin ürünlerinde litrede 1,27 TL olması gerekirken, dağıtıcı ve bayilerin toplam brüt payı sadece 86 kuruştur.

Pandemi döneminin daha da ağırlaştırdığı tüm bu zorluklara göğüs geren meslektaşlarımız gerçek dışı gerekçelerle alınan bu kararı ve ithamları asla hak etmemektedir. Olması gereken dağıtım paylarının neredeyse yarısı kadar bir marjla giderlerini karşılamakta zorlanan bayiler aynı anlayışı EPDK’dan da beklemektedirler. Zira, EPDK bu sektörden aldığı gelir payını her yıl başında düzenli olarak artırmaktadır.

EPDK yaptığı açıklamada serbest piyasanın tüm unsurlarıyla uygulanması gerektiğini ifade etmiştir. Unutulmamalıdır ki, bu unsurlara sektör paydaşları da dahildir. Tüketicinin sağlıklı bir rekabet ortamında akaryakıt temin edebilmesi hepimizin önceliğidir. Ancak, bayilerin çok düşük marjlarla çalışmaya zorlanmasını serbest piyasa mantığıyla bağdaştıramadığımız gibi alınan kararı da saygıdeğer kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Akaryakıt bayilerinin temsilcisi olarak sektörümüzün kamuoyu nezdinde basına yansıyan şekilde menfi ifadelerle olduğundan farklı gösterilmeye çalışılmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.

Saygıyla kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.

TABGİS Yönetim Kurulu

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası