Basın ve TABGİS


TABGİS: “TEMEL SORUN TOPLAM MARJIN YETERSİZLİĞİDİR”

TABGİS, akaryakıt bayilerinin düşük kar marjı nedeniyle yaşadıkları problemlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bir yıllık süreçte rafineri ürün fiyatlarının % 248, taşıt tanıma sistemi ve nakliye giderlerinin % 191, elektrik giderinin % 154’ü bulan artıştan kaynaklanan yükünü,  bu giderlerin ancak üçte biri kadar artan bir marj ile finanse edecek gücümüz bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

TABGİS’ten yapılan açıklama şöyle:

“16/03/2022 Tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Sayın Mustafa Yılmaz’ın daveti üzerine akaryakıt sektöründeki rafineriler, dağıtıcı temsilcileri ve bayi temsilcileri olan sendikamızın da yer aldığı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda bayi marjlarının yetersizliği ile ilgili yaşanan sorunların aşılabilmesi konusunda görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle, toplantı sonrasında EPDK tarafından piyasanın serbest ve rekabetçi yapısının korunmasının öncelik arz ettiğine ilişkin açıklamasını kesinlikle desteklediğimizi belirtmek isteriz. Sendikamızın, bayi marjlarının iyileştirilmesine yönelik önerileri içindeki taşıt tanıma sistemleri (TTS) üzerinden yapılan satışlarda, dağıtım şirketleri tarafından merkezi olarak verilen indirimlere bayi marjından yapılan katılımların sonlandırılmasına ilişkin talebimiz toplantıda gündeme alınmıştır. EPDK’ya bu konuda yaşanan bayi mağduriyetlerine karşı gösterdiği hassasiyetle kurum nezdinde başlattıkları ve bir an önce hayata geçirilmesini temenni ettiğimiz çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.  

Diğer yandan, bayi giderleri üzerinde ağır bir yük olan kredi kartıyla yapılan satışların nakit ve kredi kartı olmak üzere fiyatlandırılması konusunda sendikamız çalışmalarını ilgili kurumlar nezdinde sürdürecektir. Hiçbir talebimizin kesinlikle tüketicileri mağdur edecek bir amaç taşımadığını, sadece mesleğimizin idamesi için sektörel olarak ihtiyaç duyduğumuz ekonomik koşulların iyileştirilmesinden ibaret olduğunu önemle belirtmek isteriz.

Ancak, akaryakıt fiyatlarının artmasıyla birlikte hem istasyonlarda kredi kartıyla yapılan satışların artması, hem de bankaların aldığı yüzdesel takas komisyon oranlarının yüksek olması nedeniyle bir yıl içindeki maliyetimiz % 187 artmıştır. Bu artışın günümüz ekonomik koşulları içinde borçlanarak faaliyetlerini sürdürmeye çalışan istasyonlarda kaldırılamayacak bir finansman yükü haline geldiği hususunu kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

Bir yıllık süreçte rafineri ürün fiyatlarının % 248, taşıt tanıma sistemi ve nakliye giderlerinin % 191, elektrik giderinin % 154’ü bulan artıştan kaynaklanan yükünü,  bu giderlerin ancak üçte biri kadar artan bir marj ile finanse edecek gücümüz bulunmamaktadır. İstasyonların kesintisiz, aynı kalitede ve istihdamı koruyarak faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için dağıtıcı ve bayilerin toplam marjının, toplantıya katılan dağıtıcı temsilcilerinin de mutabık olduğu üzere,  bayilerin finansal ve operasyonel giderlerini karşılayabilecek bir düzeyde bulunmadığı değerlendirilmiştir.

Sonuç olarak, akaryakıt sektöründe dağıtıcı ve bayi ağındaki temel sorunun toplam marjın yetersizliği olduğunu, bu sorunun mesleğimizin geleceği adına çözümlenmesi için tüm çabamızla ve sağduyu ile hareket ederek çalışmalarımızı sürdüreceğimizi değerli meslektaşlarımızın ve saygıdeğer kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.”

https://www.enerjitime.com/tabgis-temel-sorun-toplam-marjin-yetersizligidir/

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası