Basın ve TABGİS


Teminat Verme Süresinin Uzatılmasına İlişkin Düzenleme Maliye Bakanı'na Sunulacak

Bayilik lisansı sahiplerinin teminat verme süresinin uzatılmasına ilişkin karar hazırlandı. TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, sürenin 1 ay uzatılması yönünde hazırlanan düzenlemenin bugün Maliye Bakanlığı’na sunulacağını söyledi.

TABGİS Başvuruda Bulunmuştu

Bayilerin teminat yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda gerek vergi dairelerindeki bilgi eksikliği, gerek bankalardan süresiz teminat mektubu alınmasındaki sürecin uzun olması, gerekse indirimden yararlanma hakkı bulunanların inceleme ve gayrimenkul teminatlarının değerleme süreçlerinin zaman alması nedeniyle TABGİS tarafından sürenin ertelenmesi talebinde bulunulmuştu.

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde başvurularının olumlu olarak değerlendirilmesinden memnuniyet duyduklarını, uzatmayla ilgili düzenlemenin Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye bugün sunulacağını ve onaydan sonra uzatma kararının yürürlüğe gireceğini söyledi.

Ertelemenin hem vergi dairelerindeki bilgi akışının tamamlanarak mağduriyetlerin önlenmesi hem de bayiler açısından önemli olduğunu söyleyen Zülfikar, bu süre içinde detaylı bir bilgilendirme kılavuzunun yayımlanmasının son derece yararlı olacağını, ayrıca düzenlemede teminatın sadece lisanslı faaliyetlerin cirosu üzerinden alınacağı şekilde bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirterek bu yöndeki çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

http://haberekonomi.com.tr/?sayfa=haber&icerik=18558&bilgi=teminat-verme-suresinin-uzatilmasina-iliskin-duzenleme-maliye-bakanina-sunulacak

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası