Basın ve TABGİS


Zamlar akaryakıt istasyonlarını da vurdu

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, otogazın ardından motorin ve benzine zam geleceğini belirterek, akaryakıt istasyonlarının da peş peşe gelen zamlar nedeniyle finansal olarak zorlandıklarını söyledi. Zülfikar, istasyonlarını satmak isteyenlerin her geçen gün arttığını ifade etti. 

GAZETE DURUM’a konuşan Zülfikar, dolar kurunun artmaya devam etmesi durumunda akaryakıt zamlarının da kaçınılmaz olacağını ifade etti. Zülfikar, şu an kaotik bir ortamdan geçildiğini belirterek, “Motorine bu gece zam yapılması bekleniyor. Benzine de gelecek hafta gelebilir. Ne olduğunu da anlayamıyoruz. Böyle giderse ve zamlar devam ederse illa ki akaryakıt tüketimi daha da azalacak” dedi.

“Bayisini satmak isteyenler her geçen gün gittikçe artıyor”

Akaryakıt istasyonlarının maliyet artışlarını karşılayamadıkları için ekonomik olarak zorlandıklarını belirten Zülfikar, “Bu nedenle istasyonunu satmak isteyenler her geçen gün artıyor” diye konuştu.

TABGİS Başkanı, yaşanan artışların sadece tüketiciyi etkilemediğine dikkat çekerek, “Rakamların artması en çok bizi rahatsız ediyor. Çünkü bizim sermaye gereksinimiz artıyor. Yani bizim devamlı sermaye koymamız gerekiyor. Örneğin satarken kredi kartıyla satıyorsunuz. Dolayısıyla kredi kartında bekleyen süre uzun. Bayilerin şirketlerden mal alırken vereceği teminat miktarı devamlı artıyor” ifadelerini kullandı.

İstasyonların kazanç çeşitliliğini sağlamak için kafe vb. ticari birimler açtığını anlatan Zülfikar, şöyle devam etti: “Benzin istasyonunda bir tek benzine zam gelmiyor ki. Kafe dediğiniz yerdeki kahve de pahalanıyor. Bu nedenle kahve satışları da azalıyor. İstasyonun yanına açılan yerde de tüketim düşüyor. Bu durum zincirleme halinde birbirini etkiliyor. İstasyon sahibi orada da mağdur oluyor.” 

İstasyonlarda önlem alınıyor

TABGİS Başkanı Zülfikar, harcamaları kontrol etmek için bayilerde uzun süredir geceleri elektrik kısıtlaması yaptıklarını söyledi. Zülfikar, “Şu andaki kârlılık seviyesi bayiler için çok düşük. Tüketim arttığı zaman bizim karımız artmıyor. Çünkü bizim yüzdesel bir kârımız yok. En büyük kangren kârlılık seviyesinin artmaması” şeklinde konuştu.

https://www.gazetedurum.com.tr/ekonomi/akaryakitta-zamlar-dur-durak-bilmiyor-2901

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası