Haberler


İstasyon Marketlerinin Saat Sınırlamasından Muaf Tutulması Hakkında Ek Genelge Yayımlandı
25 Mart 2020

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs (Kovıd-19) salgını ile mücadele kapsamında gönderilen ek bir genelge ile marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlenmişti.

Söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak,  dün TABGİS tarafından İçişleri Bakanlığı nezdinde yapılan görüşmeler neticesinde,  istasyon marketlerinin, istasyonların açık olduğu sürece kullanılması mecburiyetine ilişkin kriterler anlatılarak istasyon marketlerinin kapsam dışında tutulması talep edildi. TABGİS’in talebini değerlendiren İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ek genelgeyle yapılan düzenleme kapsamında istasyon marketlerinin saat sınırlamasından muaf tutulacağı, ancak market içerisinde genelge kapsamındaki kişiler arası mesafeye ve müşteri sayısı ile diğer alınması gereken tedbirlere uyulması istenmişti.

Sendikamızın dünkü girişimleri neticesinde istasyon marketlerinin saat sınırlamasından muafiyetine ilişkin ek Genelge İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış ve tüm Valiliklere bildirildiği sendikamıza iletilmiştir. Genelge metni aşağıdadır;

“İlgi yazımız ile, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında en temel risk unsurunun virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlar olduğundan bahisle yaşanan salgının biran önce engellenmesi için market ve şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için alınan ilave tedbirler bildirilmişti.

        İlgi yazı ile iletilen tedbirler çerçevesinde bazı hususlara ilişkin olarak, herhangi bir karışıklığa meydan verilmemesi açısından, ilave açıklama yapılması kararlaştırılmıştır.

        Bu kapsamda;

        a)      “Bakkallar”, “büfeler” ve “akaryakıt istasyonlarının parçası olup akaryakıt satışının pos cihazıyla yapıldığı, yiyecek-içecek satışı olan ve lavabo ile wc hizmetlerinin sunulduğu işletmeler” ilgi yazıda 1. madde içerisinde belirtilen ve 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vereceği talimatlandırılan “tüm marketler” ifadesinden muaftır.

        b)      Diğer yandan, “personel servisleri” 2. maddede belirtilen “toplu taşıma araçları” kapsamında olmayıp istisna olarak değerlendirilecektir.

        Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.”

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası