Haberler


Lastik Hava Saatleri Muayene Kapsamından Çıkarılmalı
10 Şubat 2020

11 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan “Su Dışındaki Sıvılar için Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayene Yönetmeliği” gereği akaryakıt istasyonlarındaki  hava saatlerinin muayeneleri için de 29 Şubat 2020 tarihine kadar TSE’ye başvurulması gerekiyor. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında her bir ölçü aleti için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanacağı biliniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, akaryakıt istasyonlarında bulunan motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazların muayene kapsamından çıkarılması gerektiğini, çünkü bu hizmetin istasyonlarda ücretsiz olarak verildiğini söyledi.  

Zülfikar, Motorlu Taşıt Lastiklerinin Hava Basıncı Ölçümünde Kullanılan Cihazlara Dair Yönetmeliğin 2 Aralık 2015 tarihinde yürürlükten kaldırıldığını, ancak 11 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan Yönetmelik ile yeniden yürürlüğe girdiğini belirterek, bu hizmetten herhangi bir maddi beklentisi olmayan bayilerin zarar görmemesi adına hava saati muayenesinin kapsamdan çıkarılması için TABGİS olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. 

TABGİS Başkanı, zamanında AB ülkelerinin de aynı şekilde hava saati muayenelerini kaldırdığını, muayenenin yönetmelik kapsamından çıkarılmaması halinde bu durumdan en çok tüketicilerin olumsuz etkileneceğini, kullanılan cihazlara ceza uygulanması halinde de akaryakıt istasyonlarının bu defa zarara uğrayacağını ifade ederek, bu yanlışın yetkili makamlarca en kısa sürede düzeltileceğini umduklarını söyledi. 

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası