Basın ve TABGİS


Akaryakıt zamları sadece otomobil sahiplerini etkilemedi: Bayiler tek tek kapılarına kilit vuruyor

Genel seçimlerin ardından akaryakıt fiyatlarında 15 liranın üzerinde gerçekleşen fahiş zamlar sadece otomobil sahiplerini etkilemedi. Akaryakıt bayileri son bir yılda zor zamanlar yaşarken, son iki ayda ise çıkmaza girdi. Akaryakıt sektöründe elde edilen karlar, artan giderler ve POS komisyonları nedeniyle azalırken, bayilerden ise tek tek kapanma haberleri geliyor. Bu sebeplerle birlikte son bir yılda 2 bini aşkın akaryakıt bayisi kapandı.

Özellikle 28 Mayıs Seçimleri sonrasında akaryakıt fiyatlarında görülen peş peşe zamlar, sadece otomobil sahiplerini zor duruma sokmuyor. Enerji maliyetlerinde görülen artışlar, POS cihazı işlemlerinde bankalara verilmesi gereken komisyon, nakliye, teminat mektubu zorunluluğu ve asgari ücret zamları, akaryakıt sektöründe bayileri bir hayli zor duruma sokuyor.

Türkiye akaryakıt sektöründe, bayi tarafında kar marjlarının oldukça düşmesindebn şikayetçi olunurken bu durum kapanma ve el değiştirmelere de sebep oluyor. Sektör kaynaklarının açıklamalarına göre; 13 binden fazla bayinin bulunduğu akaryakıt sektöünderde 2022’nin son aylarından bu yana 2 bin civarında bayi kapandı.

Sektörde rafineri çıkışı ve pompa satış fiyatı arasındaki brüt karın yüzde 8 olduğu ifade edilirken bu payın yarısı istasyona yarısı da ana dağıtım şirketine gidiyor. İstasyonlar akaryakıt satışından elde etmiş oldukları yüzde 4’lük brüt karın yüzde 1’ini nakliyeye, yüzde 1.5’ini POS işlemlerinde bankalara ödüyor. Kalan yüzde 1.5 ise personel maaşı, vergi, fatura gibi diğer giderlere gidiyor.

TABGİS: Çok ciddi sermaye erozyonu var

Dünya'ya açıklamalarda bulunan Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Murat Bilgin, “Türkiye’nin 7/24 çalışan en büyük vergi dairesiyiz. Bu vergileri toplarken maalesef yaşama şansı verilen bir kar marjımız yok. Ciddi bir sermaye erozyonumuz var” ifadelerini kullandı. Sıkıntıların kaynağının geçmişten geldiğini ifade eden Bilgin, son zamlar ve düzenlemelerle erozyonun had safhaya ulaştığını dile getirdi.

https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/akaryakit-zamlari-sadece-otomobil-sahiplerini-etkilemedi-bayiler-tek-1774120

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası