Haberler


TABGİS Başkanı Murat Bilgin Petrol Ofisi'nin Yenilenmiş Fabrika Açılışına Katıldı
14 Eylül 2023

Petrol Ofisi Grubu'nun Kocaeli'nin Derince ilçesinde yer alan Madeni Yağ Teknoloji Merkezi'nin de (POTEM) içinde bulunduğu yenilenmiş fabrikası açıldı.

Açılış törenine TABGİS Başkanı Murat Bilgin, Başkan Vekilleri Akın Ketenci ve Serhan Burak Köse de katıldı.

“Kapasite iki katına çıktı”

Açılış töreninde konuşan Petrol Ofisi Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Abbasoğlu, kapasitesini iki katına çıkardıkları bu entegre dev merkezin; 4 kıtaya ihracat yapan, Türk mühendisliğini dünyaya taşıyan ve ülkenin enerji bağımsızlığı stratejisinde önemli rol oynayan bir teknoloji üssü konumunda olduğunu söyledi.

“Karbon Salınımını Yüzde 60 Düşürecek”

Petrol Ofisi Grubu Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu ise merkezin, dijital ortamda yönetilen 8 bin ton ürün depolama kapasitesiyle geleneksel lojistik operasyonlarında forkliftlerin yol açtığı karbon salınımını da yüzde 60 düşüreceğini söyledi. Gürsu, "Sadece Türkiye'nin değil, yakın coğrafyanın en büyük kapalı alanına sahip olarak inşa edilen bu yatırımımız ülkemizin potansiyeline ve büyümesine olan inancımızın göstergesidir. Petrol Ofisi olarak bu doğrultuda yatırımlarımıza devam edip ülkemizin yarınlarına katkı sağlamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

“Yeni yatırımlarda da elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç da Türkiye'de madeni yağlarda, 2022 yılında yaklaşık 500 bin tonluk iç tüketim olduğunu gördüklerini kaydetti. Kılınç, “Açılışını yaptığımız bu tesisin, yüksek kapasitesi ve ileri üretim teknolojisiyle ithalat-ihracat dengesinde ülkemiz lehine önemli bir katkı sağlayacağını biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak bu tesisimiz gibi katma değeri yüksek, ileri teknoloji üretimlerini her zaman destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Yeni yatırımlarda da elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Türkiye tüketiminin yarısını karşılayacak

Yeni tesisin yanı sıra inşası ve kurulumu yapılacak dolum hatları revizyonları, ilave tanklar, yeni dolum hatları ile fabrikanın şu andaki 150 bin tonluk yıllık üretim kapasitesi 230 bin tona çıkarılacak. Dünya çapında sayılı tesislerden biri haline gelecek tesisin üretim kapasitesi, Türkiye tüketiminin yarısını karşılayacak.

 

 

 

 

 

 

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası