Haberler


TABGİS Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Faruk Gözübüyük ile Görüştü
19 Nisan 2024

Teminat uygulamasıyla ilgili olarak TABGİS Başkanı Murat Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdülfettah Doğan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Faruk Gözübüyük ile bir görüşme gerçekleştirdi.   

Yapılan görüşmede, akaryakıt fiyatlarının oldukça yükselmesi nedeniyle ciro üzerinden hesaplanacak teminat tutarının %1’den yarıma düşürülmesi istendi. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan TABGİS Başkanı Murat Bilgin, teminatların ciroya göre herhangi bir güncelleme yapılmasına gerek olmaksızın uyumlu mükellef olmak kaydıyla sabitlenmesini de istediklerini belirterek her yıl teminat koşullarının zorlaştığını ve bayilerin bankalarla yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiklerini söyledi.

Ulusal Taşıt Tanıma sistemiyle ilgili olarak da görüşlerini aktardıklarını söyleyen Bilgin, sistemin amacının kayıt dışılığın önlenmesi olduğunu ancak hali hazırda bulunan otomasyon ve yeni nesil yazarkasa gibi uygulamaların zaten bu amaç için çalıştığını belirterek, ayrıca sektör üzerinde çok ciddi bir maliyet yükü oluşacağını ve bunun sadece sektörün değil, çoğu yurtdışından gelecek ekipmanlar nedeniyle devlete de maliyeti olacağı yönündeki görüşlerin iletildiğini söyledi.  

 

© 2019 Her hakkı saklıdır. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası